Masz prawo do ochrony prawnej - Prawnicy

kancelaria prawna Katowice

Co trzeba zrobić żeby zostać prawnikiem?

Jak dostać się na studia prawnicze? Jak wygląda ścieżka rozwoju prowadząca do osiągnięcia sukcesu w tej tematyce? Sprawa jest dość skomplikowana, a przede wszystkim wieloletnia. Pierwszym etapem jest odpowied

Dodane: 26-03-2019 12:30
Masz prawo do ochrony prawnej - Prawnicy kancelaria prawna Katowice
nie zdanie matury i dostanie się na studia prawnicze. Dla wielu jest to moment kluczowy, bo po prostu nie będą mieli oni takiej możliwości. Kolejna istotna rzecz po dostaniu się na studia to wybór odpowiedniej uczelni. Każda uczelnia ma swoją renomę. Warto wybrać tą uczelnię, która ma renomę największą. Wreszcie – same studia. Bardzo trudno się na nich utrzymać. Po studiach robi się aplikację, która jest bardzo zaawansowanym egzaminem wstępnym. Trzeba się do niej w ogromny sposób przygotować!

Ile kosztują studia prawnicze?

Czy bezpłatna nauka w Polsce to fakt, czy też może mit? Rozważymy to na przykładzie studiów prawniczych. Owszem, znaczna większość uczelni w Polsce, które mają w swojej ofercie prawo, to uczelnie darmowe. Są to publiczne uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.

Prawo w Polsce – wady

Wśród minusów polskiego prawa specjaliści wskazują przede wszystkim bardzo dużo poprawek do tegoż prawa, które są wprowadzane. Wszystko to skutkuje szeregiem różnego rodzaju negatywnych skutków. Prawo trzeba interpretować, a te interpretacje niestety mogą się różnić. W sytuacji najgorszej wątpliwości ma rozstrzygać sąd. Niestety jest to problem, gdyż linia orzeczenia nie zawsze może być po naszej myśli. My też, czy nasz prawnik, po prostu może się mylić. Wszystko to sprawia, że wiele zagranicznych ekspertów właśnie w tych elementach upatruje prawdziwe minusy polskiego prawa. Trzeba też podkreślić fakt, że tak wiele ustaw, które powstają w Polsce sprawia, iż czasem po prostu nie można tego wszystkiego opanować. Zmiany wprowadzane są tak szybko, że nawet nie ma czasu na reakcję!